History of RallyWA Winners

Historical Records

State Rally Championship

Champion Driver
Maurice Perpetual Trophy
Champion Co-Driver
Lynn Matthews Perpetual Trophy
2019 John O’Dowd Toni Feaver
2018 John O’Dowd Michael Wood
2017 Tom Wilde Madelin Kirkhouse
2016 Dylan King Abbey Hayes
2015 Garry Whittle Toni Feaver
2014 Doug Tostevin Tammy Adams
2013 Leigh Hynes Stuart Percival
2012 Alex Stone Hanna Drury
2011 Leigh Hynes Stuart Percival
2010 Tom Wilde Nerralie Wilde
2009 John Macara Nerralie Wilde
2008 Leigh Hines Stuart Percival
2007 Alex Stone Ben Searcy
2006 Alex Stone Dianna Madlener
2005 Craig Bignell Joan Percival
2004 Craig Bignell Joan Percival
2003 Rob Herridge Bill Hayes
2002 Rob Herridge Bill Hayes
2001 Rob Herridge Bill Hayes
2000 Dennis Dunlop Jacquie Dunlop
1999 John Farrell Gary Kynaston
1998 Dennis Dunlop Alan Hol
1997 Alan McCarthy Greg Flood
1996 Alan McCarthy Greg Flood
1995 Jim Marden Stuart Percival
1994 Tony Flood Greg Flood
1993 Gerry McGroarty Robert McGowan
1992 Tolley Challis Rod van der Straaten
1991 John Macara Rod van der Straaten
1990 Rob Herridge Dale Hynes
1989 John Macara Steve Vanderbyl
1988 Rob Herridge Steve Vanderbyl
1987 Bob Nicoli Peter Macneall
1986 John Macara Rod van der Straaten
1985 Mark Anderson Peter Baesjou
1984 Clive Slater Rod van der Straaten
1983 John Macara David Hatley
1982 Clive Slater Steve Vanderbyl
1981 Clive Slater Rod van der Straaten
1980 Bob Nicoli Peter Macneall
1979 Danny Bignell Rod van der Straaten
1978 Tim Corr John Poyner
1977 Tom van Kann Andy van Kann
1976 Tim Corr Jim Newell
1975 Ross Dunkerton John Large
1974 Ross Dunkerton John Large
1973 Ross Dunkerton John Large
1972 Dennis Sutton Ben Williams
1971 = Rod Slater and Ross Dunkerton John Large
1970 Rod Slater John Large
1969 Jim Maslin John Large
1968 Jeff Dunkerton Colin Dines
1967 Ray Jackson Tom Snook
1966 John Flood David Hughes
1965 Jeff Dunkerton Colin Dines
1964 Harry Brooker Geoff Lenz
1963 Harry Brooker began in 1964
1962 John Tyler
1961 Harry Brooker
1960 Jeff Dunkerton
1959 W.H. Prior
2WD Championship

Driver
Rod van der Straaten Memorial Trophy
Co-Driver

2019 Razvan Vlad Ioana Vlad
2018 Alex White Lisa White
2017 Tom Wilde Madelin Kirkhouse
2016 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2015 Mark Travers Deeann Flood
2014 Sean Keating Caleb Ash
2013 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2012 Dylan King Anthony Paynter
2011 Kiel Douglas Ashley Burton
2010 Razvan Vlad Daymon Nicoli
State Rookie of the Year Driver Co-Driver
2019 Kelly Thomas Dave Thomas
2018 Craig Rando Matthew Scafidi
2017 Liam Wrenne Steph Esterbauer
2016 Mark Keltie Damon Keltie
2015 Kody Reynolds Jim Pearce
2014 Jeff Mizan Abbey Hayes
2013 Graham Iddles Troy MacLean
2012 Nathan Pearce Blake Pearce
2011 John Clinton Jack Civil
2010 Tim Ralli Daymon Nicoli
2009 Kiel Douglas Angelina Travers
Clubman Masters Series Driver Co-Driver
2019 Lance Stringer Chris Parish
2018 Carl Rattenbury Tracey Rattenbury
2017 Julian Wright Robert King
Clubman Cup Series Driver Co-Driver
2019 Stephen Vass Ashley Burton
2018 Graeme Miles Kathy Miles
2017 Brock Nicoli Daniel Adams
2016 Dene Courtis Tracey Rattenbury
2015 Jason Lowther Paul Lowther
2014 Carl Rattenbury Tracey Rattenbury
2013 Mark Travers Angelina Travers
2012 Mathew Snadden Blake Thompson
2011 Geoff Leatt-Hayter Tammy Adams
2010 Kiel Douglas Anthony Paynter
2009 Kevin Sleep Tammy Adams
2008 Jack Flanagan David Abetz
2007 David Thomas Paul Church
2006 Steven Davies David Abetz
2005 James Anderson Jan Carey
2004 Nicholas Box Todd Payne
2003 Chris Gerdei Matthew Richards
2002 Simon Lowther Jeremy Coleman
2001 Michael Joss Jo Walker
2000 Blair Pugh Jo Walker
1999 Phillip Boston Carol Gregory
1998 Bob Percival Brian Percival
1997 Alex Stone Dianna Madlener
1996 Alex Stone Dianna Madlener
1995 Matthew Smallwood Mike Hawley
1994 Dean Herridge Jim Carlton
1993 Justin Middleton Paul van der Mey
1992 Greg Flood Michael Moore
1991 Dennis Dunlop Jacqui Dunlop
1990 Paul Madlener Ian Kramer
Clubman Rookie of the Year Driver Co-Driver
2019 Braiden van Keule Jayde Thompson
2018 Rod Fowler Garry McCagh
2017 Terry Hughes Monique Smith
2016 Lance Stringer Archa Oxley
2015 Mitchel Clarke Stephanie Hubbard
2014 Shane Harmer Deeann Flood
2013 Hugh Harmer Wayne Keating
2012 Shane Wilkes Blake Thompson
2011 Dylan King Matthew Hare
2010 Tim Ralli Daymon Nicoli
2009 Kiel Douglas Ryan Doe
Class P1 Driver Co-Driver
2019 David Smith = Keian Guy and John Butcher
2018
2017 Simon Gratton Richard Harris
2016 Simon Gratton Richard Harris
2015 – 2013
2012 Julian Wright Ian de Boar
2011 Julian Wright Ian de Boar
2010 Julian Wright Jeff Huggins
2009 Julian Wright Jeff Huggins
Class P2 Driver Co-Driver
2019 David Farnworth Archa Oxley
2018 Terry Hughes Monique Smith
2017 Tom Wilde Madelin Kirkhouse
2016 Gregory Flood Deeann Flood
2015 Mark Travers Deeann Flood
2014 Aaron Foster Karel Foster
2013
2012 Nathan Pearce Blake Pearce
2011 Matthew Snaddon Scott Puzey
2010 Craig Puzey Scott Puzey
2009 Craig Puzey Scott Puzey
Class P3 Driver Co-Driver
2019 Stephen Dixon Paul van der May
2018 Leo Iriks Paul van der May
2017 Mike Joss Megan Logue
2016 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2015 Andy van Kann Madelin Kirkhouse
2014 Andy van Kann Abbey Hayes
2013 Razvan Vlad Daymin Nicoli
2012 Leo Iriks Paul van der Mey
2011 Dylan King Andrew Hannigan
2010 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2009 Geoff Leatt-Hayter Tammy Adams
Class P4 Driver Co-Driver
2019 Alex White Lisa White
2018 Alex White Lisa White
2017 Alex White Lisa White
2016 Shane Harmer Nicholas Anyan
2015 Shane Harmer Nicholas Anyan
2014 Sean Keating Caleb Ash
2013 Sean Keating Caleb Ash
2012 Sean Keating Caleb Ash
2011 Kiel Douglas Ashley Burton
2010 Kiel Douglas Anthony Paynter
2009 Kiel Douglas = Anthony Paynter and Sharon Black
Class P5/P5P Driver Co-Driver
2019 Craig Rando Matthew Scafidi
2018 John O’Dowd Michael Wood
2017 John O’Dowd Kenneth Sheil
2016 Doug Tostevin Tammy Adams
2015 Robert Webber Toni Feaver
2014 Doug Tostevin Tammy Adams
2013 Leigh Hynes Stuart Percival
2012 Alex Stone Hanna Drury
2011 Leigh Hynes Stuart Percival
2010 Tom Wilde Nerralie Wilde
2009 John Macara Nerralie Wilde
Class P6/P6P Driver Co-Driver
2019 Kelly Thomas Dave Thomas
2018 Mark Keltie Glenn Alcorn
2017 Mark Keltie Damon Keltie
2016 Mark Keltie Richard Nowell
2015 Garry Whittle Stephen Vass
2014 Craig Puzey Scott Puzey
2013 Craig Puzey Troy MacLean
2012 Doug Tostevin Tammy Adams
2011 Anthony List Richard Harris
2010 Steven Davies Mark Davies
2009 Derek Reddie Lee Tierney
Class R5 Driver Co-Driver
2019 John O’Dowd Toni Feaver
Club Rally Car Driver Co-Driver
2019 Glenn Alcorn Shaun McMacken
2018 Michael Joss Megan Logue
2017 Mike Joss Megan Logue
Classic Rally C1 Driver Co-Driver
2019 Andy van Kann Steph Esterbauer
2018 Andy van Kann Steph Esterbauer
2017 Andy van Kann Mike Young
2016 Andy van Kann Madelin Kirkhouse
Class G2 Driver Co-Driver
2019 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2018 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2017 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2016 Kody Reynolds Anthony Staltari
Class N3 Driver Co-Driver
2019 Anothony Chudleigh Tim Wright
2018 Anothony Chudleigh Daniel Adams
2017 – 2012
2011 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2010 Razvan Vlad Daymon Nicoli
2010 Chris Kirkhouse Madelin Kirkhouse
2009
Chairman’s Award Recipients Contribution to RallyWA
2019= Team Hotel Team Hotel started as the 8th Stage Team for Rally Australia in 1989 and picked up the title of Team Hotel. 30 years later they are still providing a service to RallyWA and Targa Events, not only do all the Controls and SOS points on their Stage but also quite often providing Road Closure Officials. They have provided an outstanding service to the sport that is appreciated by everyone
2019= The Harmer Family The family behind the Onslow Contracting and Zestino Tyres naming rights sponsorship of the series from the 2015 season to the 2019 season
2017 Bob Knight Bob has been the backbone of the West Coast Car Club for well over 40 years designing a radio network that can be used on all events at any location. He also maintains the radio and repeaters and seeks approval for repeater locations
2015 Kim van Keule Kim is the RallyWA Chaplain and has supported the emotional side of our sport when competitors, service crew or officials require it, in particular during the major accident in Donnelly River in May 2015
2012 Jim Wilcox Jim has provided RallyWA with over 40 years of service, initially with the radio network and then designed and built an electronic timing system, one of the first in the world
Rally Official of the Year

Official of the Year
Ernie Hastie Memorial Trophy
Young Official of the Year

2019 Linda Chesterfield Tim Rattenbury
2018 Arthur Bulsing Carter Smith and Lachlan White
2017 David Smith Dale Kettels
2016 Sam Moyle Sami Polak
2015 Leon Polak Hudson Sforcina
2014 Leanne Doust Stephanie Travis
2013 Haydn Joss Ben Simpson
2012 John Travis Andrew Polak
2011 Bob Large Braiden and Caleb van Keule
2010 Richard Heffernan Lachlan Beresford
2009 John Thorburn Katrina Wise
2WD Challenge Driver Co-Driver
2016 = Dannielle Turton and Neil Trethowen Ashleigh Turton
2015 Gregory Flood Deeann Flood
2014 Andy van Kann Abbey Hayes
2013 Leo Iriks Paul van de Mey
2012 Sean Keating Caleb Ash
Class N4 Driver Co-Driver
2013 John O’Dowd Ben Searcy
2012 John O’Dowd Ben Searcy
2011 John O’Dowd Ben Searcy
2010 Christopher Anderson Ben Searcy
2009 Mark Travers Angelina Travers
2008 Toby Heyring Peter Turner
Sportsman Series Driver Co-Driver
2011 Stephen Vass Richard Meredith
2WD Special Award Driver Co-Driver
2009 Geoff Leatt-Hayter Tammy Adams